Saç ekimi (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) metodu ile, lokal anesteziyle gerçekleştirilir. İki kulak arasında kalan ense bölgesindeki saç kökleri mikro motor yardımıyla tek tek alınarak saç ekimi yapılması belirlenen saçsız alanlara, uzama yönü ve saçın çıkış açısı dikkate alınarak saç ekimi yapılır.

 Saç ekimi uygulamasında ense bölgesinden 0.7- 1 mm’lik mikro motor ucu yardımıyla saç kökleri alınarak seyrek olan bölgeye ekilir. FUE Tekniği ile saç ekimi uygulamasında dikiş atılması gerekmemektedir.

FUE saç ekim tekniği aynı zamanda hasta için en konforlu saç ekim tekniklerden biri olduğu için sıklık ile tercih edilmektedir. Saç ekim süresi açıklık alanın genişliğine göre 4 ile 8 saat arasında değişmektedir. 

Saç ekimi’nde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri hastahane ve ameliyathane koşullarında uygulanıyor olmasıdır. FUE tekniği ile saç ekimi lokal anestezi altında yapıldığı için ağrısız işlem grubuna girer. Saç ekimi yaptıran kişi aynı gün işine veya sosyal yaşamına devam edebilmektedir.

FUE Tekniği ile Saç Ekimi Neden Tercih Edilmektedir ?

1- Saç ekiminde FUE tekniği hem hasta hemde hekim için konforlu bir yöntemdir. 

2- Daha eski bir yöntem olan FUT tekniği yöntemine göre saç ekimi operasyon süresi daha kısa ve daha konforludur. 

3- FUE tekniği saç ekimi uygulamasında kesi yapılmaz, belirgin bir izi yoktur. 

4- Saç ekimi uygulamasında dikiş atılmadığı için pansuman süresi oldukça kısadır, hasta aynı gün sosyal yaşamına devam edebilmektedir. 

5- FUE tekniği birden fazla kez uygulanmaya uygun bir tekniktir. 

6- İlk seansta FUE tekniği saç ekimi yöntemi ile açıklığın kapatılabilmesi mümkündür ancak açıklık oranı çok yüksek olan hastalarda ikinci bir seansa gerek duyulabilmektedir. 

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrasında size verilen ilaçları tarif edildiği şekilde düzenli olarak kullanınız. 

Operasyon sonrasında donör bölgeye (saç foliküllerinin alındığı bölge) uygulanan bandaj ertesi gün çıkarılır. 

Operasyon sonrası uyuşukluk olduğu için başınızı farkında olmadan bir yere çarpmamaya dikkat ediniz. Özellikle araca binerken ya da araçtan inerken çok dikkatli olunuz. 

Operasyon sonrasında 1 hafta boyunca sırtüstü yatınız, sağa ya da sola yatmamaya özen gösteriniz. Saç ekimi yapılan bölgenin bir yere temas etmemesi gerekir (U şeklindeki seyahat yastıkları yatarken size kolaylık ve konfor sağlayacağından tercih edilebilir). 

Operasyon sonrası ilk 1 hafta cinsel perhiz uygulanmalıdır. 

Operasyon sonrası 1 ay boyunca havuz, deniz, hamam, sauna ve solaryum gibi ortamlardan ve uzun süre güneşte durmaktan sakınınız. 

Saç ekim ve alım bölgesine sıkça temas etmek, kaşımak gibi durumlar sivilce ve enfeksiyona yol açabileceğinden bu davranışlardan kaçınılmalıdır. 

Operasyon sonrası 5. gününden itibaren saç kurutma makinesi düşük ayarda soğuk hava üfleyecek şekilde kullanılabilir. 

Operasyon sonrası 1 ay boyunca spor yapılmamalıdır. 

Operasyon sonrası 45 gün boyunca futbol, boks, kickboks gibi saç ekim bölgesine darbe sonucu zarar verecek ağır sporlardan mutlaka uzak durulmalıdır. 

Ekim yapılan bölgeyi kaşımaktan, çarpmaktan ve sert darbelerden uzak durunuz. 

Operasyon sonrası özellikle ilaç kullandığınız süre içerisinde ve toplamda 15 gün boyunca alkol almayınız, sigarayı azaltınız. 

Geniş şapka kullanımına en erken operasyondan 3 gün sonra başlayabilirsiniz. 

Saç ekiminden sonra ilk traş 3 ay sonra ekim ve alım bölgesi için sadece makas ile yapılmalıdır. İstenirse 6. aydan itibaren makine kullanılabilir. 

Saçlarınızı operasyondan en az 6 ay sonra boyayabilirsiniz. 

Sprey ve jöle gibi saç şekillendiricilerini kullanmaya saç ekimi operasyonundan en az 6 ay sonra başlayabilirsiniz.

FUE Tekniği ile Saç Ekimi Neden Tercih Edilmektedir ?

  Saç ekimi operasyonundan sonraki 2. gün tarafımızca sizlere tarif edilecek ve uygulanacaktır. PANTHENOL spreyi önce çalkalayınız. Daha sonra spreyi saç ekimi yapılan bölgeye püskürtünüz. Köpüğün saç ekim alanının tümünü kapladığından emin olunuz. 

Saç ekimi yapılan bölgede kabuk ve pıhtıların yumuşaması için köpüğü 1 saat kafanızda bekletiniz.

Alım bölgesine sürmeyiniz. Ardından ılık ve tazyiksiz suyla iyice durulayınız. Daha sonra şampuanı elinizde iyice köpürterek hem alım hem de saç ekim bölgesine bol miktarda sürtme işlemi yapmadan hafifçe bastırarak uygulayınız ve ılık suyla durulayınız. 

Durulama işleminden sonra kağıt havluyla yine sürtmeden hafifçe bastırarak kurulayınız. İsteğe bağlı olarak saç kurutma makinesini  saç ekimi operasyonundan 5 gün sonra en düşük ve soğuk ayarda uzaktan tutarak kurulayabilirsiniz. 

Yıkamanın 7. gününden itibaren saçlarınıza parmak uçlarınızla hafif masajlar yaparak yıkayabilirsiniz.

 En geç 14 gün içinde tüm kabukların dökülmesi gerekmektedir. Kabukların tamamı döküldükten sonra spreyin kullanımını sonlandırınız. 

Şampuan bitene kadar kullanınız, bittikten sonra dilediğiniz bir şampuan kullanmaya başlayabilirsiniz.

Translate »
error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!